Opis badania:
„Płynna biopsja” to zbiorcze określenie, które odnosi się do analizy biomarkerów pochodzenia nowotworowego wyizolowanych z płynów biologicznych pacjentów onkologicznych. Analiza tych składników z krwi może być wykorzystana do wczesnego wykrywania raka, oceny zaawansowania, oceny rokowania, monitorowania lekooporności oraz monitorowania minimalnej choroby resztkowej (MRD). „Płynna biopsja” oparta jest na fakcie, że komórki rakowe uwalniają swoje DNA do krwiobiegu, znane jako DNA krążącego guza (ctDNA-circulating tumor DNA). Do zbadania ctDNA wystarczy próbka krwi obwodowej pacjenta. W piśmiennictwie ukazało się wiele prac dotyczących przydatności płynnej biopsji w leczeniu różnych nowotworów złośliwych, na przykład raka piersi, raka prostaty czy raka jelita grubego. Brakuje jednak badań prospektywnych, które w jednoznaczny sposób odpowiedziałby na pytanie czy wykonanie badania poziomu ctDNA w surowicy chorych nowotworowych może mieć wpływ na ocenę progresji choroby nawrotowej czy rodzaj zastosowanego leczenia i poprawę przeżyć odległych. Badanie ctDNA jest to nowoczesna techniką wykorzystywaną do oceny progresji procesu nowotworowego, jednak w Polsce nie jest to jeszcze metoda powszechnie wykorzystywana w leczeniu systemowym.
Cele badania:
Celem projektu jest kliniczna walidacja wartości badania ctDNA, jako narzędzia do wczesnego diagnozowania wznowy, oceny progresji choroby nowotworowej, prognozowania efektów leczenia i monitorowania terapii, u chorych z nowotworem pierwotnym HCC wątroby (kryterium premiujące-choroba rzadka) lub przerzutami raka jelita grubego.
Grupa badania:
Grupa badawcza obejmie 300 pacjentów w tym: 100 chorych z ograniczonymi przerzutami raka jelita grubego do wątroby (PRJG), 100 chorych z rakiem wątrobowokomórkowym (HCC) oraz 100 chorych w grupie kontrolnej którzy będą zakwalifikowani do resekcji lub transplantacji wątroby, a u których badanie poziomu ctDNA nie zostanie wykonane.