Opis badania:
Alergia na białka mleka krowiego (ABMK) to jedna z najczęstszych alergii rozpoznawanych u niemowląt i małych dzieci. W chwili obecnej na świecie toczy się debata na temat znaczenia wczesnej ekspozycji na białka mleka krowiego w okresie kilku godzin lub dni po urodzeniu i jej związku z ryzykiem rozwoju ABMK w późniejszym życiu. Aktualne zalecenia dotyczące wczesnego wprowadzania białek mleka krowiego u niemowląt, które nie mogą być karmione piersią, są niespójne ze względu na brak jednoznacznych danych naukowych. Ta luka w wiedzy wskazuje na potrzebę dalszych badań w celu ostatecznego ustalenia związku między wczesną ekspozycją na białka mleka krowiego a rozwojem ABMK, co pozwoli na przygotowanie strategii profilaktyki ABMK opartej na wiarygodnych danych naukowych. Skuteczna profilaktyka ABMK nie tylko znacznie poprawi stan zdrowia, ale również jakość życia pacjentów dotkniętych alergią i ich rodzin.
Cele badania:
Celem projektu jest ocena, czy wczesna suplementacja różnymi interwencjami żywieniowymi (mlekiem krowim modyfikowanym, preparatem aminokwasowym, pokarmem kobiecym z banku mleka lub pokarmem kobiecym paskalizowanym) może być skuteczną strategią dla pierwotnej profilaktyki ABMK u noworodków karmionych piersią.
Grupa badania:
Na podstawie danych z piśmiennictwa uznano, że istotne kliniczne jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia ABMK o 6%. Przyjmując możliwość popełnienia błędu β=20% (moc 80%) i α=5% obliczono, że do każdej grupy należy włączyć 250 uczestników (łącznie 1000, uwzględniając 20% utratę badanej populacji).